Matplast

09.03.2016

Warto wiedzieć
Producent Okien, Okna PCV

Bardzo istotnym jest odpowiednie ustawienie domu zgodnie z zasadami stron świata, tak, aby słońce przynosiło dla naszego domu jak największe korzyści. Najbardziej narażone na przegrzewanie są pomieszczenia usytuowane od strony południowej i południowo-zachodniej. Efekt przegrzewania kumuluje się na poddaszach, ponieważ nachylenie dachu powoduje, że promienie słoneczne padają pod kątem bliskim kątowi prostemu.

Najlepiej jest, aby w pomieszczeniach na poddaszu usytuowane od południa ilość okien dachowych była jak najmniejsza lub aby nie było ich w ogóle. W sytuacji, gdy nie istnieje taka możliwość, okna dachowe muszą być wyposażone w systemową roletę zewnętrzną, która automatycznie zamyka się w sytuacji nasłonecznienia. W stolarce okiennej pionowej do zabezpieczenia przed upałem stosuje się rolety zewnętrzne, okiennice, markizy, pergole albo żaluzje. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

Roleta to element, który chroni nas w lecie przed upałem (obniżając temperaturę w pomieszczeniach, najskuteczniej nawet do 7 stopni, dodatkowo w zimie redukuje straty ciepła do 30%. Oprócz tego całkowicie zaciemnia pomieszczenia i tłumi odgłosy wiatrów i opadów. Okiennice to rozwiązanie w Polsce rzadko stosowane, lecz w krajach południowych stosowane bardzo często. Skutecznie można je stosować do mniejszych przeszkleń (nie dużych okien) zaś przy dużych witrynach oraz konstrukcjach drzwi balkonowych i drzwi przesuwnych to rozwiązanie nie sprawdza się.

Markizy dają bardzo dobre efekty ochrony przed słońcem, są to rozwiązania, które idealnie nadają się do bardzo dużych konstrukcji okiennych. Montuje się je na ścianie, bezpośrednio nad oknem, najlepiej wybrać takie, w których kąt nachylenia można regulować i zmieniać ich położenie w zależności od zmieniającego się w ciągu dnia kąta padania promieni słonecznych. Rozwiązanie to ma kilka wad i w przypadku silnego wiatru ich powierzchnia musi być zmniejszona do minimum.

Roletki wewnętrzne zapewniają ochronę przez nadmiernym nasłonecznieniem, lecz ich skuteczność zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z jakiego są wykonane. Najlepszy efekt dają roletki z trójwarstwowej tkaniny ( warstwę zewn. stanowi powłoka aluminiowa odbijająca ciepło, która poprawia izolacyjność okna nawet o 30%), zaletą roletek jest niska cena oraz często dodatkowy efekt dekoracyjny, do wad zaliczamy dość niski parametr izolacyjności. Żaluzje Dzielą się na pionowe i poziome.Poziome składają się z lamelek o różnych szerokościach (od 10-50mm) i zrobione są z różnych materiałów. Można je stosować zarówno na zewnątrz (fasadowe) oraz wewnątrz. Pionowe stosowane wewnątrz, najczęściej materiałowe. Pergole to konstrukcje często drewniane lub metalowe, umieszczone bezpośrednio nad dużymi konstrukcjami okiennymi od str. południowej. Zabudowane w sposób naturalny tj. naturalne pnącza, inne rośliny, materiał lub tkanina.

Producent okien ze zdolnego śląska!

nIE ZWLEKAJ! SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI JUŻ DZIŚ, KORZYSTAJĄC Z FORMULARZA NA STRONIE, LUB DZWONIĄC BEZPOŚREDNIO POD NUMER:

nasi partnerzy

outlet