Matplast

29.02.2016

Warto wiedzieć
Producent Okien, Okna PCV

Przyjmuje się zasadę, że w pomieszczeniach, których ludzie przebywają ponad 2 h dziennie powierzchnia okien powinna stanowić 1/8 powierzchni podłogi, a w pomieszczeniach, w których ludzie przebywają mniej niż 2 h - 1/12. Max powierzchnia okien nie jest określona i dlatego mogą zajmować nawet całą ścianę. Przyjmuje się zasadę, że powierzchnia okien nie powinna przekraczać 1/6 pow. podłogi.

Zmieniające się, na co raz lepsze parametry cieplne okien powodują, że pow. okien w domach wzrasta. Trend ten jest korzystny, ponieważ w nowoczesnych domach ilość naturalnego światła jest większa niż w budownictwie sprzed kilkunastu lat. Musimy zdać sobie sprawę, że osiągalne obecnie parametry cieplne okien nadal nie dorównują parametrom cieplnym nowoczesnych ścian. Ciepłe okno to dzisiaj konstrukcja o przenikalności od 0, 6 - 0, 9 zaś nowoczesnych ścian to współczynnik ok 0, 2. Pokazuje to, że nadal ściany są, co najmniej trzykrotnie cieplejszą przegrodą niż okna.

Dlatego musimy zdać sobie sprawę, że czym większe przeszklenia tym większe straty energii oraz możliwość przegrzewania się pomieszczeń w lecie. W pomieszczeniach stosunkowo nie dużych i niskich jak w sypialniach i pokojach dziecięcych korzystnie jest zastosować okna niezbyt duże umieszczone raczej po środku największej ściany na wysokości 80-85 cm nad podłogą, zapewnia to wystarczającą widoczność, bezpieczeństwo oraz pozwala na umieszczenie biurka, szafki, łóżka lub innych mebli pod oknem.

W pomieszczeniach dużych reprezentacyjnych (salon jadalnia) można zastosować duże gabaryty stolarki (drzwi przesuwne, stałe szklenia o powierzchniach przekraczających nawet 10 m2. Umieszczone bezpośrednio nad podłogą lub na jej powierzchni gwarantują ogromną ilość światła. Należy pamiętać o ewentualnym umieszczeniu grzejnika bezpośrednio pod oknem lub w podłodze, ponieważ w zimie odczuwany może być intensywny chłód. Dodatkowo nad tak dużym przeszkleniem najczęściej usytuowanym od str. południowej należy umieścić chroniącą przed przegrzewaniem markizę lub daszek. W nowoczesnych budowlach stosuje się także żaluzje fasadowe.

Producent okien ze zdolnego śląska!

nIE ZWLEKAJ! SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI JUŻ DZIŚ, KORZYSTAJĄC Z FORMULARZA NA STRONIE, LUB DZWONIĄC BEZPOŚREDNIO POD NUMER:

nasi partnerzy

outlet