Matplast

14.01.2016

Warto wiedzieć
Producent Okien, Okna PCV

Wygodny dom to właściwy dobór okien, poszczególne pomieszczenia potrzebują różnej ilości światła, która uzależniona jest od natężenia promieniowania słonecznego w określonych porach dnia.

Salon i gabinet: w pomieszczeniach tych przebywamy najwięcej i ważne jest, aby naturalne światło zapewnione było przez jak najdłuższą część dnia. Efekt ten uzyskamy poprzez usytuowanie tej części domu od strony południa lub południowo - zachodniej. Idealnie, gdy nasz przyszły salon będzie zorientowany nie tylko na południe, ale będzie miał dodatkowe przeszklenia od strony zachodniej lub wschodniej.

Kuchnia: ze względu na ciepło wytwarzane przez urządzenia znajdujące się w kuchni powinniśmy unikać eksponowania tej części od strony południowej, dlatego lepiej usytuować kuchnię od strony wschodniej lub północnej. Dodatkowo naturalne światło w kuchni najlepiej, gdy jest w postaci rozproszonej i dobrze doświetla kuchenne blaty i stoły. Efekt ten uzyskamy przez zastosowanie okien długich i niezbyt wysokich.

Sypialnia: dla osób wstających wcześnie, dobrym rozwiązaniem jest sypialnia od strony wschodniej, lecz musimy pamiętać, ze w okresie letnim słońce o poranku będzie budziło nas bardzo wcześnie, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowo rolety w oknach. Możliwe też jest usytuowanie sypialni od str. zachodniej, ale przy zbyt dużych przeszkleniach, w godz. popołudniowych w lecie może nastąpić niekorzystne nagrzewanie się pomieszczenia. Sypialnie dzieci powinny być usytuowane od str. zachodniej lub południowo - zachodniej, ponieważ są to pomieszczenia, w których dzieci uczą się, czytają i potrzebują dużej ilości naturalnego światła.

Garderoby, hole i przedsionki oraz inne pomieszczenia gosp. powinny być usytuowane od str. północnej. Okna w tych pomieszczeniach powinny być małe i umieszczone dość wysoko, najlepiej, gdy byłyby prostokątne, wąskie. Takie usytuowanie okien pozwoli na maksymalne wykorzystanie powierzchni ścian oraz zapewni dobre doświetlenie pomieszczeń.

Podsumowując: od str. północnej umieszczamy okna o małych powierzchniach a ich ilość ograniczamy do minimum, jedynie po to, aby zagwarantować doświetlenie znajdujących się z tej str. pomieszczeń. Zachód - okna większe, gwarantujące dobre doświetlenie pomieszczeń szczególnie w godzinach popołudniowych, mogące jednak w lecie powodować przegrzewanie się pomieszczeń. Południe- okna duże, gwarantujące największą ilość naturalnego światła w ciągu całego dnia, lecz w okresie letnim powodują przegrzewanie się pomieszczeń, dlatego niezbędnym elementem tego typu przeszkleń powinien być daszek lub markiza, która w miesiącach letnich, gdy słonce jest wysoko zatrzyma promienie słoneczne, zaś w chłodniejszych miesiącach, gdy słońce jest nisko na horyzoncie zapewni dużą ilość naturalnego światła. Wschód - większe przeszklenia w pomieszczeniach sypialnych, wyposażone w roletę zapewniającą dużą ilość światła niepowodującego przegrzewanie się pomieszczeń.

Producent okien ze zdolnego śląska!

nIE ZWLEKAJ! SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI JUŻ DZIŚ, KORZYSTAJĄC Z FORMULARZA NA STRONIE, LUB DZWONIĄC BEZPOŚREDNIO POD NUMER:

nasi partnerzy

outlet