Matplast
Fotowoltaika panele 1
Fotowoltaika panele 1
Fotowoltaika panele 2
Fotowoltaika panele 2
Fotowoltaika panele 3
Fotowoltaika panele 3
Fotowoltaika panele 4
Fotowoltaika panele 4
Fotowoltaika panele 5
Fotowoltaika panele 5
Fotowoltaika panele 6
Fotowoltaika panele 6
Fotowoltaika panele 7
Fotowoltaika panele 7
Previous Next Play Pause

Fotowoltaika - panele fotowoltaiczne

Do wszystkich urządzeń elektrycznych w domu, czy firmie potrzebna jest energia żeby działały. Prąd można pobierać z sieci energetycznej, ale można też produkować go samemu, dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej. Z czego składa się i jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Na instalacja fotowoltaiczną składa się cały zestaw urządzeń – najważniejszymi elementami są panele fotowoltaiczne montowane na dachach lub gruncie i inwerter ( falownik) który przekształca prąd stały, w prąd zmienny i płynie on wówczas do naszych gniazdek. By instalacja była bezpieczna konieczne są zabezpieczenia przeciwnapięciowe, które chronią ją przed wyładowaniami elektrycznymi i przepięciami.

Nie mniej ważnym elementem zestawu fotowoltaicznego jest system montażowy, do którego zostaną zamocowane panele. Gdy instalacja fotowoltaiczna została już zamontowana, niezbędna będzie jeszcze wymiana licznika na dwukierunkowy. Zakład energetyczny ma obowiązek bezpłatnie wymienić licznik do 30 dni od momentu zgłoszenia mikroinstalacji. Jego zadaniem jest zliczanie energii, którą prosument wysyła do sieci, oraz tej, którą pobiera z sieci publicznej. Na podstawie tych wyliczeń, prosument rozlicza się z zakładem energetycznym.

Fotowiltaika, Matplast

Zasada działania

Zasada działania instalacji z pozoru jest prosta – promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne, które zamieniają je w czystą energię. Instalacja fotowoltaiczna by działać i produkować energię potrzebuje światła, a właściwie – nośnika oddziaływań elektrycznych czyli fotonu. To właśnie ta cząstka wprawia w ruch elektrony dzięki którym powstaje napięcie elektryczne.

Prąd stały z paneli fotowoltaicznych wędruje do falownika, gdzie zamieniany jest na prąd przemienny, taki jak w Twoim gniazdku. Dzięki wyższemu napięciu darmowy prąd ze słońca wypiera z domu prąd sieciowy, jego nadwyżka trafia natomiast do sieci i zaczyna się “bilansować”. Rozliczenie prosumenta z zakładem energetycznym odbywa się bezgotówkowo. Sposób, w jaki odbywa się rozliczanie zależy od wielkości instalacji fotowoltaicznej. W przypadku gdy wyprodukowana energia zużywana jest na bieżąco, właściciel mikroinstalacji zyskuje najwięcej, bo może wykorzystać 100% wyprodukowanej energii. Wprowadzając ją do sieci, gdzie jest “magazynowana”, prosument otrzymuje opust:

  • 0,8 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (w przypadku instalacji do 10 kW),
  • 0,7 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (w przypadku instalacji do 50 kW).

Dzięki bilansowaniu, nadwyżka energii wyprodukowana w miesiącach letnich, bez problemu może być wykorzystywana do zasilania domu również zimą. Prosument ma możliwość skorzystania z wyprodukowanej nadwyżki przez 365 dni od momentu wprowadzenia jej do sieci energetycznej.

Fotowoltaika - montaż

Fotowoltaika jest naszym nowym produktem i będziemy starali się przekonać naszych klientów do montażu swoich instalacji na gruncie, niewątpliwie taki montaż paneli fotowoltaicznych ma wiele plusów. Jednym z nich jest możliwość optymalizowania ustawień modułów. Przed montażem trzeba zastanowić się, czy działka na której ma stanąć instalacja, jest odpowiednio przystosowana.To właśnie wpływać będzie na opłacalność inwestycji. Najlepszą orientacją dla paneli jest usytuowanie południowe. Instalacje na gruncie możemy na tę stronę zorientować. Taki montaż sprawia, że moduły fotowoltaiczne mają większą wentylację, dzięki czemu nie przegrzewają się., a co za tym idzie ich wydajność jest o wiele większa. W razie potrzeby, również dostęp do nich jest ułatwiony. Choć instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa i samoczyszcząca, czasem dostęp do niej jest niezbędny.

Fotowiltaika, Matplast

Firma Matplast od zawsze ogromny nacisk kładzie na jakość oferowanych produktów i usług oraz zadowolenie Klientów. Stale podążamy za bieżącymi trendami i nowościami . Staramy się aby nasza nowa oferta zdobyła pełne zaufanie klientów.

Nasze panele oraz falownik są produktami TOP na rynku, a co za tym idzie dają gwarancję najlepszych uzysków w produkcji własnego prądu.

Dokładamy wszelkich starań aby nasza oferta była bezkonkurencyjna.

nasi partnerzy

outlet